укр / eng / pol

 Заблукані втікачі у пошуку формату онлайн

У роковини Чорнобильської катастрофи 26 квітня відбулася он-лайн прем’єра п’єси «Заблукані втікачі» Неди Нежданої, присвяченої трагедії на ЧАЕС, яка діється у зоні відчуження, а 3 травня о 18.00 відбудеться повторна трансляція читання «гоголівцями».
У час вимушеної ізоляції театр шукає нових форм і експериментує з новими форматами. Одним із таких форматів на перетині драми/театру/відео-інтерв’ю стали читки он-лайн у програмі конференції, які не дублюють сценічні читання, а мають свої особливості. Таким експериментом стала і он-лайн читка «Заблукані втікачі» Неди Нежданої, керівника відділу драматургічних проектів Центру Курбаса, у Полтавському театрі імені М.Гоголя – у версії головного режисера Владислава Шевченка. П'єса була створена в рамках документального проекту Центру Курбаса. Дія відбувається у зоні відчуження. Головний герой студент-журналіст Лукаш вимушено стає дезертиром, бо прагне свободи і бореться за справедливість. Він вирішує віднайти своє коріння на батьківській землі, про яку розповідала покійна мати. Діставшись Чорнобильської зони, він зустрічає дивних втікачів із звичайного життя. Юнакові доводиться пережити багато випробувань і навчитись відповідати за свої вчинки, він зможе завести друзів і закохатися, знайти батька і стати батьком самому. Втікаючи, він знаходить рідних по духу людей і себе, бо зона відчуження дає йому шанс змінити своє життя, подивитися на світ по-іншому. П’єса була публікована в журналі «Дніпро». Поставлена у Театральній Лабораторії (Київ). Стала одним із переможців конкурсу сучасної іноземної драми Пальмарес в Ліоні (Франція).
Постановник використав у читанні можливості крупного плану і акцентував психологічні деталі. Режисер задіяв нові художні прийоми комп’ютерних програм у світлових ефектах, мінімальними штрихами, як-от чорно-білий формат у сценах минулого чи зміни кольорової гами у фантастичній реальності снів і марень, а актори створили живі драматичні образи. Проект розпочався завдяки сайту «Драма-Світ», і нині п’єса у постановочних планах театру.