укр / ENG / pol


Курбасівці на театральному фестивалі «Via Carpatia» в Ольштині


1    

У жовтні делегація курбасівців представила українську програму на міжнародному фестивалі «Via Carpatia» (Республіка Польща, Ольштин). Ця подія стала продовженням співпраці з Вроцлавським університетом від 2021 року, коли Центр Курбаса виступив партнером наукової конференції з проблематики травми у сучасній драматургії східної Європи. У рамках фестивалю 13 жовтня 2022-го року в театрі Стефана Яроша відбулася сценічна презентація п’єси Олександра Вітра "Szczęście na muszce" (оригінальна назва «Під прицілом у тиші») у перекладі Агнєшки Матусяк та режисурі Євгенії Богданової. В основі п’єси - історія центру для біженців, який захоплюють невідомі, озброєні автоматами. Тепер небезпека загрожує і громадянам «безпечної» країни, та чи готові вони захищатися? Питання, які провокують складні роздуми, адже в наш час небезпека може чатувати на кожного.

3     3     3    

Після показу театр організував дискусійну зустріч "Війна 24 лютого 2022", присвячену повномасштабному вторгненню РФ в Україну та ролі сучасної драматургії і загалом театру в час війни. В дискусії активну участь взяли курбасівці - драматург, режисер та актор Олександр Вітер (Київ), доктор наук, драмознавець Олена Бондарева (Київ), драматург і культуролог Неда Неждана (Київ), а також у форматі онлайн театрознавці Марія Гарбузюк (Львів) та Ірина Чужинова (Київ), віднедавна співробітниця Міністерства культури та інформаційної політики. Організатором і модератором зустрічі виступила професор Агнєшка Матусяк (Вроцлав).

4     5    

Натомість 15 жовтня відбулася ще одна зустріч міжнародного формату «Європейський театр у час війни» за участі драматургів з Угорщини (Іштван Таснаді і Джорджі Шпіро), Литви (Марюс Івашкявічюс) та України (Неда Неждана). Українські учасники в тому чи іншому форматі розповідали, як наші митці творять театр попри сирени тривоги, у сховищах і руїнах, під обстрілами ракет, бомб і дронів, як організовують протести проти окупантів на захоплених територіях, воюють на фронті, волонтерять - збирають кошти на допомогу армії, пораненим і біженцям. І попри війну продовжують писати тексти, випускати книги, ставити сценічні читання і вистави, організовувати міжнародні фестивалі і дискусійні зустрічі. Важливим питанням стала і відмова від русифікації та імперського мистецтва, як частини гібридної війни РФ проти України та інших народів, які зазнають репресій та геноциду. А ще говорили про важливість солідарності, лідерство в якій безумовно займають поляки, і це об’єднує наших митців у спільний культурний фронт.

5