укр / ENG / pol

НЕЛЛІ КОРНІЄНКО

Існує невловимий зв'язок між театром як одномоментним, міражним мистецтвом, що народжується і зникає у вас на очах, і однією з найдавніших традицій, про яку сказав ще Плутарх. Не лише старожитній мудрець цар Нум звелів поховати себе разом із своїми творами, не залишивши майбутньому самих текстів. Таємницю духу, думки, почуття у давній високій свідомості не можна було довірити холодній букві - її передавали з вуст в уста і лише найдостойнішим, здатним зберегти в пам'яті і так само усно передати ланцюжком далі. Саме ці аргументи лежали в підґрунті етики незаписування - і вчення піфагорійців, і багатьох інших мудрих істин. Пізніший здогад Тютчева - "мысль изреченная есть ложь" - для древніх був істиною. Ми працюємо зі Словом-літерою. А так хочеться колись знайти тишу глибокого театрознавства. Мовчання і багатосутність Чорного квадрату.

Засновник, автор, директор Центру Леся Курбаса, доктор мистецтвознавства, академік Національної Академії Мистецтв України, лауреат Премії імені Леся Курбаса, кавалер Ордена Княгині Ольги, Золота медаль НАМУ та ін. Кандидатська дисертація "Режисер Лесь Курбас", докторська - "Театр як діагностична модель суспільства. Деякі універсальні механізми самоорганізації художніх систем". Працювала в Інституті теорії та історії мистецтв, у відділі соціології (Москва) та в Об'єднаній редакції видань ЮНЕСКО (Москва-Париж). З 1992 - в Україні, працює в Національній Академії наук і в Центрі Леся Курбаса
З лекціями з проблем української культури виступала в 16 країнах світу, зокрема, в Гарвардському і Нью-Йоркському університетах (США), Йоркському університеті (Канада), у Відні, Парижі, Єрусалимі, Москві, Ризі а Німеччині, Вірменії, Молдові та ін.
До особливих здобутків автора належить повернення в культуру і введення в національний та світовий науковий обіг імені засновника українського модерного національного театру європейського зразка Леся Курбаса, актора Йосипа Гірняка, п'єс Миколи Куліша та інших репресованих імен і феноменів української культури.
Окрім того, праці Н. М. Корнієнко ініціюють окремий науковий напрям у гуманітаристиці, зокрема, в мистецтвознавстві: синергетика художньої культури, або, ширше — нелінійне мистецтвознавство.

Автор близько 300 наукових праць, зокрема, монографій і монографічних розвідок: "Театр сьогодні - Театр завтра", "Лесь Курбас: репетиція майбутнього", "Український театр у переддень Третього тисячоліття. Пошук. (Картини світу. Ціннісні орієнтації, Мова. Прогноз)" – перекладено тюркськими мовами (2010); "Гордон Крег та його теорія "ідеального театру", "Український театр 1920-1990 рр." (The World Encyclopedia of Contemporary Theatre, London-NY-Toronto), "Григорій Сковорода: гіпотеза про щастя", "Ноосфера Олени Реріх", "Масова і елітарна культура в "інтер'єрі" постмодернізму", "Запрошення до Хаосу. Театр (художня культура і синергетика. Спроба нелінійності" (2010), Les Kurbas and the Spiritual Foundations of the Ukrainian Avan-garde // Modernism in Kyiv: Jubilant experimentation.University of Toronto Press. – Toronto – Buffalo – London (2010); "Нелінійне театрознавство: постнекласичний ландшафт. Від Фауста до Протея" (2014), Ukraine.Theater seasons 2009-2012. (Контекст – 55 країн) (2014); Theater under conditions of postnonclassics and multiculturalism (Баку)(2014); Лесь Курбас – Відень – і далі… «Wiener Moderne / Ukrainische Avantgarde" (Osterreich) – німецькою (2015); "Ucraino Teatro: periodo post-sovietico. 1990-2010 biennio. Ricerca." // I teatri post-sovietici. Ucraina, Bielorussia, Estonia, Lettonia, Lituania. A cura di Erica Faccioli|| Studi e Ricerche Teatro/ - UniversItalia (2016) та ін. та ін.
Працює на перетині наук: мистецтвознавства, соціології художньої культури, культурології, синергетики, семіотики, герменевтики.
Спеціальним зацікавленням є національні культури (вірменська, абхазька, ассірійська, єврейська, узбецька, культура ромів, литовська та ін.).
Окремі праці друкувалися 33 мовами.
Член-кореспондент Національної академії мистецтв України (1998).
Академік (дійсний член) Національної академії мистецтв України (2006).
Член експертної групи ВАК України (2010, 2011). Член Комітету Національної премії ім. Т. Шевченка (за головування І. Дзюби). Член Національної спілки театральних діячів і Національної Спілки журналістів України.
Входить до Енциклопедій і Довідників України, США, Франції, Швейцарії

e-mail: ad.kurbas@gmail.com