укр / ENG / pol

МИРОСЛАВ ПОПОВИЧ

Людина зовсім не "народжена для свободи" і взагалі не народжена для будь-чого. Одержавши життя, вона може прожити його не замислюючись... Але вона може бути вільною. І в радості, і навіть у нещастях.
Щоб досягти свободи, щоб утвердити свою особистість у бутті, треба мати багате визначеннями Я. Порожні внутрішньо люди, навіть звільнені від пут соціальності, не мають свободи, - їм нічого утверджувати, світ їхніх бажань примітивний. Свобода означає, що людина багато взяла в житті, багато має (в духовному сенсі) і здатна віддати це все.
Тоді життя перетворюється на хресний шлях. І ніхто не понесе вільній людині її хреста, крім неї самої.
І жоден не зможе донести його, якщо він нікого не любив і його не любив ніхто.


Доктор філософських наук, член-кореспондент НАН України (відділ історії, філософії та права), професор кафедри культурології Києво-Могилянської академії, Національної музичної академії та Соломонового університету, головний науковий співробітник ДЦТМ ім. Леся Курбаса. Лауреат Шевченківської премії 2000 року. Досліджує проблеми мови науки та історії культури, соціалістичного реалізму та структури художнього простору.

Кандидатська дисертація: "Ірраціоналізм у сучасній французькій філософії" (1960), докторська дисертація: "Філософський аналіз мови науки" (1966). Автор близько 100 наукових праць, зокрема 10 монографій, серед яких: "О философском анализе языка науки" (1966, рос.), "Логіка і наукове пізнання" (1970), "Философские вопросы семантики" (1975, рос.), "Мировоззрение древних славян" (1985, рос.), "Микола Гоголь" (1989), "Європа-Україна: праві і ліві" ( 1996), "Раціоналізм та виміри людського буття", а також фундаментальне дослідження "Нариси з історії української культури".

Голова першої організації Руху (Київська регіональна організація, 1989). Член колегії з питань гуманітарної політики Державної думи України (1992). Проректор з наукової роботи НаУКМА (1992-1993). Голова філософського товариства України (1985-1990). Керівник міжнародного проекту спільних досліджень університету НаУКМА та Женевського університету "Історична міфологія в сучасній українській культурі". Нагороджений орденом "За заслуги" III ст. Володіє польською, німецькою, англійською, французькою мовами.